A CV írás szabályai

cv mintaA tegnapi témát folytatván, ha már önmenedzselés, akkor következzenek az ÖNÉLETRAJZ  (CV) írás fortélyai.

Manapság egy állásra legalább százan jelentkeznek, ezért már az önéletrajzzal ki kell tűnni és meg kell ragadni a munkaerő toborzók figyelmét, akik kb. 5 másodpercnyi benyomás alapján döntenek.

Életem folyamán már rengeteg önéletrajzot küldtem el külföldön és itthon egyaránt, voltam már alkalmazott, egyéni vállalkozó és saját cégem főnöke is. A párom cégéhez a jelentkezőket én válogatom ki (mint grafológus), el sem tudjátok képzelni mekkora amatőrségekkel lehet találkozni!

Most megosztom veletek az önéletrajzírással kapcsolatos fontos tudnivalókat.

  1. Az önéletrajz a Te virtuális névjegykártyád, amely az első benyomást kelti rólad másoknak, ezért nem mindegy mivel kelted fel mások figyelmét: az amatőrségeddel vagy a profizmusoddal.
  2. Az önéletrajz latin Curriculum Vitae kifejezésből származik, ennek a rövidítése a CV, (sokan még ezzel sincsenek tisztában).
  3. A fotó, amit csatolsz magadról, legyen igényes, semleges hátterű és olyan hajviseleted, sminked, öltözéked legyen rajta, amelyben dolgozni is szoktál. Láttam már olyan képeket is CV-ben, hogy buli közepén itallal a kezében dobálja magát a jelentkező – és ez nem vicc! A fényképen kedvesen mosolyogj, de ne vidd túlzásba, a háttérben ne a szekrény, vagy függöny legyen, hanem egy üres fal. A kirándulós, nyaralós képek sem jók! Ha munkahelyet akarsz, akkor munkakörülmények között mutasd meg magad. Kivéve, ha olyan állásra jelentkezel, ahol az lesz a munkád, hogy utazgatsz és koktélokat iszogatsz a tengerparton.
  4. Az email címed ne legyen gagyi amatőr!!! Az email cím azt tükrözi, mennyire haladsz a korral az informatika terén, mennyire vagy update, mennyire tudod követni a változásokat mentalitásban. Tehát kerüljük az ezeréve nem használatos, ultragáz és égő levelező felületeket, mint: freemail, citromail, vipmail és társaik… Aki ilyeneket használ, arról mutat bizonyítványt, mennyire nincs otthon a számítógép használat világában. Ha mondjuk topless táncosnak jelentkezel, ott mindegy, oda talán nem is kell CV-t küldeni, elég, ha pörögsz kettőt a rúdon, de ha multicég a cél, akkor nem árt, ha képben vagy a PC using-ot illletően. Nem kell mindenkinek gurunak lenni, de az a leggázabb, amikor informatikus állásra jelentkezik valaki és freemail címről érkezik a CV. Azt gondolják, hogy hiába a sok tapsztalat, diploma, akármi, az illető igénytelen, felületes, és le van maradva 20 évvel bizonyos dolgokban, tehát a céget sem ő fogja fellendíteni. Persze függ, hogy milyen állásra jelentkezik az ember, biztos van olyan hely is, ahol ez nem számít. Szóval, ha email cím, akkor már legyen inkább gmail, yahoo mail, ymail, vagy saját neves email. Még valami! Érdemes leszokni végre a születési évszám email címbe csúsztatását, mert az is gááááz! Pl. kovácsistván75….kukac…gmail.com —- Mit sugall ez? 1. Hogy büszke vagy a korodra, ami nem baj, de egy professzionális ember, nem a korával hozakodik elő, hanem a tapasztalataival. 2. hogy leragadtál mentalitásban 1975-ben. Ehhez nincs is mit hozzáfűzni a továbbiakban. Gagyi, amatőr, nem jó. Ja és még valami! (sosincs vége), kerüljük az olyan email neveket, hogy cicamica, bettibaba, istenno79 ….stb. Ezek már a vicc kategóriába tartoznak. Jót nevet a HR-es, aztán megy a kukába a CV.
  5. Az önmenedzselési képességek megléte vagy hiánya már az önéletrajz írásban is megnyilvánulnak. Igen! Fényezni kell magad, felturbózni azt, amivel rendelkezel! Nem kell hazudni, de oda kell szépen írni, minden egyes részletet, amivel büszkélkedhetsz. Ha egész életedben csak egy munkahelyed volt eddig, az nem baj, sőt, előnyödre formálhatod. Azt bizonyítja, hogy hűséges vagy a munkahelyedhez és nem lépsz le az első nehézség esetén, (és kényelmes is vagy, változásokat nem szerető ember – de erről nem kell tudniuk), és valószínűleg kaptál hűség elismerést, oklevelet 10-20 év után, az ilyen apróságnak tűnő dolgokat is bátran oda lehet írni.
  6. Sorolj fel szépen minden iskolát, diplomákat, kitűntetést, jutalmat, elismerést, bizonyítványokat, tanfolyamokat, mindent, amit valaha tanultál, legyen az jogosítvány, nyelvtanfolyam, akármilyen tanulmány. Ezek azt mutatják, hogy mennyire vagy nyitott a világra, mennyire vagy befogadóképes az új információra.
  7. Jelöld meg a korábbi munkahelyeidet és munkaköröket. Nem kell regényt írni, a tömör lényeg szerepeljen.
  8. Célkitűzés. Két sor arról, hogy mi a célod a jövőben (pl. Te szeretnél lenni a világ legjobb stylistja, műkörmöse, könyvelője, vagy csak egy biztos munkahelyet szeretnél magadnak az elkövetkezendő 20 évre, vagy szét akarod keresni magad a jövőben és pénzért bármit megteszel.).
  9. A nyelvtudás. Na igen. A nyelvtudás az fontos, tessék szépen leírni, milyen nyelveket tanultál a középiskolában, miből érettségiztél, most épp hogy állsz az adott nyelvvel és angol nyelvvel hogy állsz, ha a korábbi tanult nyelv esetleg nem az volt. Ha nulla az angol nyelvtudásod és soha nem tanultad eddig, akkor se hagyd annyiban! Írd oda szépen, hogy éppen angol nyelvtanfolyamra jársz, vagy tervezel oda jelentkezni!
  10. Személyes adatok. Legyen ott minden lényeges (név, lakcím, telefonszám, email cím, életkor), de ne vigyük túlzásba. Nem kell leírni a családtagok számát, azt sem kivel élsz együtt, de ha nincs senkid, nem kell odaírni, hogy „single”, mert a CV nem társkereső névjegy. Sőt. Ma már egyáltalán nem „divat” odaírni a családi állapotot. Ha nagyon kíváncsiak erre, majd az interjún megkérdezik. Ha vannak gyerekek, ami az interjún szokott kiderülni, attól néha megijednek, mondván, hogy a kisgyerekes anyukának vannak egyéb kötelességei, ha betegek a gyerekek, otthon kell maradni…stb. Ennek kell elejét venni az interjún és a megoldást azonnal közölni (feltéve, ha van rá megoldásod, pl. reggel Te viszed a gyerekeket oviba, de délután már az Apuka megy, így tudsz akár túlórázni is.).
  11. Mindenre legyen kész és határozott válaszod, ez az éles ész, a gyors reakció mutatója, de nem árt, ha előre felkészülsz ezekre. Multicégeknél gyakran megkérdezik, hogy melyek a gyenge pontjaid és az erősségeid. Ezeket gondold ki előre, ne ott állj neki gyötrődni a válaszokon. Én voltam fordító-tolmács multinál, tőlem is megkérdezték. Gyenge pontom a korán kelés volt, az erősségem pedig a gyors tanulás. Az erősségem annyira tetszett nekik, hogy nem számított, hogy utáltam korán kelni, sőt, én még kaptam egy óra haladékot a reggeli beérkezésre. J (smiley jelek se legyenek a CV-ben.)
  12. Amikor email-ben küldöd a CV-t, feltétlenül írj nekik pár udvarias sort, hogy jelentekezel az állásra, nagyon várod a mielőbbi visszajelzésüket…stb. Nem elég annyi, hogy a tárgyban odaírod: „bútorszállító állás” és küldesz egy üres mailt csatolmánnyal. Meg kell őket szólítani, ha lehet név szerint (ha megadtak nevet, vagy a cég nevét) és szépen leírni, mi ügyben küldöd nekik ezt az emailt. A leveled végén mindenképpen köszönd meg a lehetőséget!
  13. Nevezd meg a pozíciót a CV-ben, (rögtön az elején), amire jelentkezel. Lássák, hogy ez a CV csak nekik, miattuk jött létre! Nagyon fog nekik tetszeni! Írd oda 2-3 sorban, miért járnak jól, ha téged választanak. Ha kérnek kísérő levelet (cover letter), akkor ezt abban kell majd kifejteni 15-20 sorban, de a CV-ben is legyen ott azért ez a 2-3 sor.
  14. Maga a CV külseje legyen profi, dizájnos, jól elrendezett. Magyarországon még a word doc. CV az elterjedt, de külföldön ezt úgy veszik, mintha egy ceruzával írt piszkozatot küldenél el. Külföldi országokban a word dokumentumot pdf formában küldik át, jobban is mutat, sokkal profibb külsőt ad a CV-nek. Vannak online dokumentum átalakító felületek, ezek kb. 2 perces műveletek. A CV dizájn tükrözzön téged, nyugodtan legyenek bennük színes elemek, csíkok, non-figurative minták, de csak diszkréten, ne vigyük túlzásba.
  15. Hobbik felsorolása. Sokan ezt kihagyják, nyilván nem lényeges a munka szempontjából, de abból viszont igen, hogy valamilyen szinten meg kell mutatnod magad, 1. egyrészt, hogy ne legyél többé idegen számukra, 2. másrészt, mert a leendő munkatársak és főnökök a legminimálisabb szinten, de szeretnének képbe kerülni rólad. Az emberek skatulyázzák egymást, döntsd el, hogy Te milyen polcra szeretnél kerülni a szemükben. Nyugodtan írd le, ha szenvedélyed a sütés-főzés, az utazás, a sportolás vagy a mozizás.

Nagyjából ezeket a pontokat vegyétek figyelembe és járjatok nyitott szemmel a világban, tanuljatok sokat, képezzétek magatokat, soha ne álljatok le az önfejlesztéssel. És ne feledjétek a kulcsszót: gyors alkalmazkodás!!! (változó minőségű Nap, Hold, AC, AC ura, MC, MC ura, Merkúr előnyben. 🙂 )